Medeče žuželke na drevju kot podlaga urbanega čebelarjenja v MOL

O projektu:

Slovenija je poznana po svoji rastlinski pestrosti, zaradi česar lahko čebelarji izkoriščajo različne čebelje paše in pridobivajo vrstni med. Vrste medu so poimenovane po rastlinah, na katerih čebele nabirajo medičino ali mano. Vrstna pestrost medu je v Sloveniji posebnost, ki jo je potrebno ohranjati in čebelarje spodbujati in usmerjati k pridelavi vrstnega medu, saj vrstna pestrost pomeni prednost pri trženju medu in tako povečuje konkurenčnost slovenskega čebelarstva.

Poseben pomen ima urbano čebelarstvo v MOL. 

Področje vrstne sestave sesajočih žuželk lesnatih rastlin, ki proizvajajo mano je v mestnem okolju neraziskano in zato želimo dopolniti znanje na tem področju. Parkovni gozdovi pokrivajo več kot 46% MOL in so izredno pomemben vir različnih vrst medu. Podatki kažejo, da v naših gozdovih najdemo 109 medečih lesnatih rastlin, na katerih se prehranjujejo predstavniki vsaj desetih družin sesajočih žuželk iz skupine Hemiptera  (Jurc in Mikulič 2001 https://www.researchgate.net/publication/305770863_Gozdno_medenje_in_medece_lesnate_rastline_v_gozdovih_Slovenije_Forest_honeydew_and_melliferous_woody_plants_in_the_forests_of_Slovenia, Blackman in Eastop 1994, Fauna Europaea http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=55830).

Raziskovalci gozdnega medenja ugotavljajo, da se v Sloveniji pojavljajo tudi nekatere invazivne tujerodne vrste žuželk, ki proizvajajo obilico mane, kot je npr. polifagen medeči škržatek,  Metcalfa pruinosa (Say, 1830) (ali nekateri kaparji, ki lahko poleg že znanih medečih žuželk pomenijo novo pašo za čebele. Želimo ugotoviti zastopanost in vrstno sestavo proizvajalcev  mane na nekaterih drevesnih vrstah in pojasniti njihov pomen pri nastajanju že znanih in novih vrst medu. 

Pomembna je tudi ugotovitev širjenja tujerodne invazivne pisane polonice (Harmonia axyridis (Pallas, 1773)), ki lahko negativno učinkuje na proizvajane mane pri nas. 

 

Poleg tega se v zadnjih časih pojavljajo tudi nove vrste medu, katerih lastnosti še niso opisane in se razlikujejo od medu v naravnem okolju.

 

V letu 2015 smo opazili obilno medenje v neketerih predelih Ljubljanske občine. Dne 13.6.2015 smo vzorčili material v Ljubljani in sicer na ostrolistnem javorju (Acer platanoides L.), vrbi žalujki (Salix babylonica L.), jagnjedu (Populus nigra »Italica«), lipi (Tilia spp.), navadni bukvi (Fagus sylvatica L.), brezi (Betula spp.).

 

Rezultati:

  • Chaitophorus leucomelas Koch 1854, Aphididae, Sternorrhyncha, na jagnjedu (najdene  nimfe in alate),
  • Eucallipterus tiliae (Linnaeus 1758),  Aphididae, Sternorrhyncha, na lipi, (krilati osebki),  
  • Periphyllus acericola (Walker 1848)?, Aphididae, Sternorrhyncha, na javorju (poškodovan vzorec), 
  • Chaitophorus vitellinae (Schrank 1801)?, Aphididae, Sternorrhyncha, na vrbi, (poškodovan vzorec), 
  • Phyllaphis fagi (Linnaeus 1767), Aphididae, Sternorrhyncha, na navdni bukvi, 
  • Betulaphis sp. ali Euceraphis sp., na brezi. 
  • nabrali smo tudi vzorce predstavnikov Auchenorrhyncha (škržadi in škržatki) na Acer platanoides, na Salix sp. in Populus sp., in Fagus sylvatica, določanje vrst še poteka;
  • Metcalfa pruinosa (Say, 1830), imagi, jagnjed.

 

Pri nabiranju vzorcev sesajočih žuželk v Ljubljani, 13.6.2015 smo ugotovili izredno močno medenje javorja, jagnjeda in babilonske vrbe v Ljubljani. Na listih, ki so bili prekriti z mano, smo našli jajčeca in ličinke pisane polinice (Harmonia axyridis (Pallas,1773)).

Ta invazivna tujerodna vrsta polonice je prisotna že skoraj v celotni Sloveniji in lahko reducira sesajoče žuželke in posledično tudi produkcijo medu pri nas (Koch 2003).

 

Zahvala:

Večino determinacij je opravil dr. Leopold Polaković-Pajnik (Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, Institute of Lowland Forestry and Environment, Antona Cehova 13d, 21000 Novi Sad, Serbia Determinacije vrorcev ČZS). Za to obsežno delo se dr. Poljaković-Pajniku iskreno zahvaljujemo.

 

Literatura:

Binazzi, A., 2010. Fauna Europaea: Phylloxeridae. In Nieto Nafria, J. M. (ed.) (2010) Fauna Europaea: Hemiptera: Aphidoidea. Fauna Europaea version, 2.3,http://www.faunaeur.org

Blackman, R.L., Eastop, V. F., 1994. Aphids on the World’s Trees. Identification and Information Guide. CAB International and the Natural History Museum 986 pp.

Brus, R., 2005. Dendrologija za gozdarje. Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire, Ljubljana, 408 s.

Jurc, M., Mikulič, V., 2001. Gozdno medenje in medeče lesnate rastline v gozdovih Slovenije = Forest honeydew and melliferous woody plants in the forests of Slovenia). Gozdarski vestnik, ISSN 0017-2723, 2001, letn. 59, št. 1, str. 18-27. 

Jurc, M., 2007. Fitofagne žuželke v spreminjajočih se okoljskih razmerah = Phytophagous insects in a changing environmental conditions. V: JURC, Maja (ur.). Podnebne spremembe : vpliv na gozd in gozdarstvo = Climate changes : impact on forest and forestry, (Studia forestalia Slovenica, ISSN 0353-6025, št. 130). Ljubljana: Biotehniška fakulteta, Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire: = Biotechnical Faculty, Department of Forestry and Renewable Forest Resources Slovenia, 2007, str. 217-235.

Kosztarab, M., Kozár, F., 1988. Scale Insects of Central Europe. Akademiai Kiado,Budapest, 456 pp.

Koch, R.L., 2003. The multicolored Asian lady beetle, Harmonia axyridis: A review of its biology, uses in biological control, and non-target impacts. Journal of Insect Science, 3:1-16. Fauna Europaea, http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=55830, 27.7.2016

Martinčič, A., Wraber, T., Jogan, N., Podobnik, A., Turk, B., Vreš, B., 1999. Mala flora Slovenije, Ključ za določanje praprotnic in semenk. Tretja, dopolnjena in spremenjena izdaja. Tehniška založba Slovenije, 845 str.

Fulton, D.C., Stettlerb, M., Mettlerb, T.,  Vaughanc, K.C.,  Lid, J., Franciscod, P., Gile, M.,  Reinholdb, H., Eickeb, S., Messerlib, G., Dorkena, G., Hallidaya, K., Smithf, M.A., Smithd S.M., Zeemanb, C.Z., 2008. β-AMYLASE4, a Noncatalytic Protein Required for Starch Breakdown, Acts Upstream of Three Active β-Amylases in Arabidopsis Chloroplasts. The Plant Cell April 2008   vol. 20  no. 4  1040-1058.

Seljak, G., 2008. Scale insects introduced into Slovenia in the last fifty years. V: Branco, M. (ur.), Franco, J. C. (ur.), Hodgson, C. (ur.). Proceedings of the XI International Symposium on Scale Insect Studies, Oeiras, Portugal, 24-27 September 2007. Lisbon: ISA, 2008, str. 121-127.

Stadler,B., Schrammb, A., Kalbitz, K., 2006. Ant-mediated effects on spruce litter decomposition, solution chemistry, and microbial activity. Soil Biology & Biochemistry 38 (2006) 561–572.

 

Ogled celotnega poročila:

/s/u/Medece_zuzelke_MOL.pdf

© DREVO. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani DREVO poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu DREVO
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.